Dentální hygiena je preventivní léčebný výkon, který odstraňuje zubní kámen (naddásňový i poddásňový), povlak na zubech a další nečistoty z vašich úst. Zabývá se také pigmentací, která na zubech zůstává z nápojů nebo pokrmů. Pigmentaci má na svědomí například tabák, káva nebo kořeněná jídla. Díky dentální hygieně dochází k snížení rizika infekce, případně zánětu dásní. Kromě toho jde také o prevenci zubního kazu, který má bakteriální původ.

Dentální hygiena Brno

Od kdy docházet na zubní hygienu

Pokud si myslíte, že zubní hygiena je jen módní záležitost, tak se mýlíte. Jde o prevenci, kterou bychom měli dopřávat nejen sobě, ale především svým dětem. Vhodné je začít navštěvovat zubní hygienu s dětmi po dovršení třetího roku, pokud se již v tu dobu nechají bez problému ošetřit. U takových dětí bude zákrok stoprocentně bezbolestný a vy tak naučíte své ratolesti automatickému docházení na důležitou prevenci. Ta jim zajistí co nejdelší roky se zdravými zuby.

 

Jak probíhá první návštěva

 

Při první návštěvě si s vámi zubní hygienistka nejprve pohovoří. Zeptá se na to jakým způsobem a jakým kartáčkem si čistíte zuby. Pravděpodobně vám doporučí správný styl čištění, vhodný zubní kartáček i mezizubní kartáčky vhodné velikosti. Zhodnotí krvácivost vašich dásní a pak se dostane na samotný zákrok. Dentální hygiena spočívá v tom, že vám bude odstraněný zubní kámen a následně dojde na pískování. Poté si ještě ústa vypláchnete dezinfkekční ústní vodou.

 

Zákrok je ve většině případů bezbolestný. Bolet může jen v případě, že máte potíže s dásněmi. Bolest pocítí lidé se zánětem dásní nebo paradentózou. Každá další návštěva však bude méně bolestivá, jelikož se chrupu dostane profesionální péče, která dříve chyběla a veškeré nečistoty, které zánět způsobují budou odstraněné v pravidelném intervalu.

 

Peníze vám hygiena ušetří

Dentální hygiena není bohužel automaticky hrazená zdravotní pojišťovnou. Některé pojišťovny ji hradí částečně, jiné například v těhotenství. Přesto se vyplatí dvakrát ročně investovat několik stokorun do této preventivní péče. Jistě si sami dokážete spočítat, že návštěva zubaře v případě problému by vás stála mnohem více. A nejen peněz. Ale také mnohem více času, nervů a bolestí. Investovat do svého zdraví se v tomto případě vyplatí na sto procent.

 

Jak najít dentální hygienistku

S vyhledáním vhodného dentálního hygienika ve vašem okolí by vám měl pomoci váš stomatolog. Většina z nich s některým dentálním hygienikem spolupracuje. Pak pacienti dochází za ním nebo dentální hygienista dochází dvakrát ročně do ordinace zubaře. V horším případě by vám měl váš lékař alespoň poskytnout seznam zubních hygienistek v okolí. Pokud se tak nestane, nezoufejte. Na internetu určitě najdete to, co potřebujete.